Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Dom zaprojektowany w zgodzie z jin-jang
(2012-05-07)
81wawlogo.jpg


Dom zaprojektowany w zgodzie z „jin-jang”

Chociaż w Polsce panuje klimat umiarkowany, to kultura domków letnich, zwanych niegdyś daczami, cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Projekty letnich rezydencji nie różnią się zwykle od domów całorocznych, ale wkrótce może się to zmienić. Otwarty na otoczenie, prawdziwie letni domek zaprojektowali ostatnio architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL.

Przygotowany przez pracownię projekt zakłada budowę letniego domu, skomponowanego według zasad działania pierwiastków jin i jang. Są to dwie pradawne, obecne we wszechświecie siły, które walczą ze sobą, ale jednocześnie uzupełniają się i tworzą nierozerwalną całość. - Każdy aspekt jin i  jang dzieli się na mniejsze części składowe – podkreśla Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81.WAW.PL. - Przykładowo, temperaturę można określić jako wysoką lub niską. Jednak wysoka temperatura obejmuje zarówno przyjemne ciepło, jak i upał. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku temperatury niskiej – dodaje Paszkowska.

Dom zaprojektowany według zasad jin-jang również można podzielić na dwie części: dzienną oraz nocną. Część dzienna, czyli jin składa się z przestronnego salonu oraz obszernej kuchni, połączonej z jadalnią. Pomieszczenia zaplanowano w bezpośrednim sąsiedztwie. Garderoba oraz trzy sypialnie połączone holem leżą natomiast w drugiej części domu i odpowiadają sile jang. Są to pomieszczenia prywatne, oddzielone przejściem od dziennej połowy domu. Mieszkańcy mogą się w nich sypiać, odpoczywać oraz chować przed  „ruchliwą” jin. - W samym centrum domu zaplanowane zostały łazienki oraz pomieszczenia techniczne. Wraz z korytarzem w sposób naturalny oddzielają dwie strefy domu – zaznacza Anna Paszkowska. Obie części budynku zaprojektowano tak, aby – w razie potrzeby – mogły służyć lokatorom niezależnie od siebie. Nawet rzut domu przypomina starochiński znak jin-jang, dlatego też obie części budynku, choć różne, tworzą zintegrowaną całość.

Letni, parterowy domek, zaprojektowany przez pracownię 81.WAW.PL, ma kształt pawilonu. Elewacja budynku nie jest jednak ani przewidywalna, ani jednolita. Z prawej strony wieńczą ją kąty proste, a z lewej – opływowe i delikatne linie. Dodatkowo, intrygujący kształt domku na lato podkreślają przeszklone  ściany. Pawilon, który w założeniu ma służyć jako dom letni, jest całkowicie przeszklony. Dzięki zastosowanym przeszkleniom, całość idealnie komponuje się z otoczeniem. Pozwala to osiągnąć efekt wnętrza, które otwiera się na zewnątrz.

Zaprojektowany budynek ma liczne zalety. Dla przykładu nie wymaga ogrzewania, dlatego szklane ściany z pewnością nie zwiększą kosztów utrzymania domu. Przygotowany przez architektów projekt nie uwzględnia również, zbędnego w czasie letnich miesięcy,  garażu. 

Kontakt dla mediów:
CorePR
Andrzej Miś                          
andrzej.mis@corepr.pl         
 
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl