Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Wysokościowce oczekują nowoczesnych rozwiązań
(2012-12-13)
schindler.jpg

Wysokościowce oczekują nowoczesnych rozwiązań

Warszawa to niewątpliwie niekwestionowany lider w kategorii wysokościowców. Najwięcej znajduje się ich w centrum miasta, ale coraz częściej, ze względu na brak wolnego miejsca, wielkie biurowce powstają trochę dalej. Obecnie wiele nowoczesnych drapaczy chmur buduje się na pograniczu Śródmieścia i Woli.

Najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce jest mający 230 m wysokości całkowitej Pałac Kultury i Nauki. Jednakże z roku na rok w jego otoczeniu powstają kolejne wieżowce osiągające zbliżone wysokości. A już wkrótce do znanych warszawiakom wysokościowców, jak hotel  Intercontinental czy PZU Tower dołączą kolejne. Na Woli zaplanowano ich co najmniej kilka. 

W przypadku wysokościowców niezwykle ważny jest system komunikacji na terenie budynku. Ogromne znaczenie mają w szczególności windy, które każdego dnia przewożą setki pracowników. Te najnowocześniejsze charakteryzują się zarówno niezwykle cichą pracą i szybkością przemieszczania, jak i zastosowaniem innowacyjnych technologii umożliwiających prawidłowe działanie dźwigu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują takie systemy jak Lobby Vision, sterowanie Schindler Miconic 10, technologia PORT czy też Schindler ID.

Lobby Vision to nowatorski system monitoringu urządzeń dźwigowych w budynku. Umożliwia monitorowanie i zarządzanie poszczególnymi grupami urządzeń w jednym punkcie zarządzania obiektem. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w budynkach, w których znajduje się kilka bądź kilkanaście dźwigów.

Rewolucyjny system Schindler Miconic 10 błyskawicznie przydziela poszczególne windy oczekującym użytkownikom. - System działa na zasadzie grupowania użytkowników chcących dotrzeć na to samo piętro, dzięki czemu maksymalnie zmniejsza liczbę przystanków pośrednich poprawiając jednocześnie wydajność systemów dźwigowych oraz zaoszczędzając czas pasażerów – podkreśla Paweł Daniluk, kierownik ds. jakości i bezpieczeństwa produktów z Schindler Polska.

Zaletą technologii PORT jest efektywne funkcjonowanie dźwigów osobowych. System zapamiętuje miejsca, do których mają dostęp poszczególni użytkownicy i opracowuje najbardziej optymalną trasę dotarcia do wybranego przystanku. Cały proces uruchamiany jest przy pomocy interfejsu, który znajduje się w punktach dostępu do wind. Użytkownik zbliża kartę, dzięki czemu na ekranie wyświetlają się miejsca dostępne dla danej osoby. Wybór miejsca dokonywany jest poprzez dotyk wybranej pozycji. System opracowuje trasę oraz przywołuje windę, która pozwoli w maksymalnie krótkim czasie dotrzeć do wybranego miejsca.

- Podobne możliwości oferuje system Schindler ID, komunikujący pasażerów z systemem sterowania dźwigów – zaznacza Paweł Daniluk. Poszczególni użytkownicy rozpoznawani są poprzez kartę zbliżeniową, kod PIN lub klucz elektroniczny z zaprogramowanymi na nim danymi. System na tej podstawie przydziela pasażerowi odpowiednią kabinę, która w najkrótszym czasie przewiezie go na wybrane piętro – dodaje Daniluk. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość rekonfiguracji systemu przez administratora budynku w dowolnej chwili.

Większość interfejsów montowanych w wysokościowcach może dodatkowo pełnić funkcję komunikacyjną. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych np. podczas ewakuacji budynku. Na ekranie wyświetlają się wtedy instrukcje dotyczące możliwych opcji bezpiecznego opuszczenia budynku.

***
Schindler Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu szwajcarskiego Schindler, z którego urządzeń dziennie korzysta przeszło miliard ludzi na całym świecie. Spółka na polskim rynku działa od 1928 roku, jest liderem w produkcji wind, schodów i chodników ruchomych. Produkty Schindlera wykorzystywane są w kluczowych projektach infrastrukturalnych, biurowcach oraz osiedlach mieszkaniowych na terenie całego kraju. Urządzenia marki Schindler charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań.

 

Kontakt dla mediów:
CorePR
Andrzej Miś                          
andrzej.mis@corepr.pl         
 
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl