Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Po termomodernizacji czas na modernizację… windy
(2013-01-30)
schindler.jpg

Po termomodernizacji czas na modernizację… windy

Rokrocznie prace związane z termomodernizacją prowadzone są na coraz większą skalę. Substancja wielu budynków z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku wymaga natychmiastowej interwencji. Zakończenie robót termomodernizacyjnych nie oznacza jednak zamknięcia tematu remontu. Przez kolejne lata zarządy spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych będą bowiem spłacały zadłużenie zaciągnięte na pokrycie prac związanych z dociepleniem. Będą jednak spore oszczędności na rachunkach za centralne ogrzewanie. I te zaoszczędzone środki warto zainwestować w kolejną modernizację – np. wind.

Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej w budynku. Podczas tego typu prac najczęściej wykonuje się ocieplanie ścian zewnętrznych i stropów budynku, wymianę okien oraz wymianę lub modernizację systemów grzewczych. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów energii cieplnej nawet o połowę. Jak wyjaśnia Lidia Czołczyńska, wiceprezes warszawskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Boya 2”, termomodernizację poprzedza audyt energetyczny budynku. - Podczas ekspertyzy określone zostaje wszystko to, co wymaga docieplenia, co - uszczelnienia, a co – wymiany – dodaje. Audyt można uzupełnić o badanie termowizyjne.

Ciepło w budynkach najczęściej ucieka przez ściany zewnętrzne, fundamenty i dach. Równie nieszczelne mogą okazać się stare okna, drzwi czy okna balkonowe. Aby uniknąć strat energetycznych, z roku na rok coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji. Prace najlepiej zacząć od docieplania i wymiany starych okien. Modernizację instalacji grzewczej można przeprowadzić w dalszej kolejności.

W trakcie planowania prac termomodernizacyjnych dobrze się zastanowić, czy nie warto rozszerzyć zakresu prac o wymianę zużytych urządzeń czy instalacji. Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów pozwala bowiem na ubieganie się o 20% premię remontową od państwa, jeśli budynek mieszkalny użytkowany jest co najmniej od 14 sierpnia 1961 r. W zakres prac może wchodzić nie tylko termomodernizacja, ale też remont generalny, w tym wyposażenie budynku w instalacje i urządzenia wymagane w budynkach obecnie oddawanych do użytkowania zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi. W wielu przypadkach jest to np. wymiana dachu czy montaż nowych wind, ew. modernizacja obecnie używanych.

Najczęściej modernizacja windy obejmuje wymianę napędów czy modyfikację systemów sterowania. Jednakże, jak podkreśla Adrian Breś, doradca techniczny z Schindler Polska, coraz częściej montowane są także systemy alarmowe, zasilanie awaryjne czy zabezpieczenia przed niekontrolowanym ruchem kabiny. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie pojawiają się podczas modernizacji. Aby winda była nie tylko bezpieczna, ale także energooszczędna, warto rozważyć dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wymiana oświetlenia w oparciu o technologię LED. Zapewniamy tym samym wysoką żywotność, a jednocześnie niskie zużycie energii. 

Innym rozwiązaniem wartym rozpatrzenia podczas modernizacji dźwigów jest montaż telealarmu. W przypadku uwięzienia pasażerów w windzie nie tylko wytwarza on sygnał alarmowy, ale także umożliwia połączenie głosowe ze służbami ratunkowymi. Dodatkową zaletą systemu jest możliwość montażu nawet w starszych dźwigach.

Modernizacja to jednak nie tylko systemy usprawniające działanie dźwigu, ale także poprawa wyglądu kabiny. - Także w tym przypadku oferujemy szereg rozwiązań poprawiających estetykę kabiny, dzięki czemu podniesiony zostaje komfort jazdy – zaznacza Adrian Breś. Modernizacja dźwigu to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale także gwarancja, że urządzenie spełnia wszelkie normy i wymogi bezpieczeństwa.
 
monter_windy.jpg

 
***
Schindler Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu szwajcarskiego Schindler, z którego urządzeń dziennie korzysta przeszło miliard ludzi na całym świecie. Spółka na polskim rynku działa od 1928 roku, jest liderem w produkcji wind, schodów i chodników ruchomych. Produkty Schindlera wykorzystywane są w kluczowych projektach infrastrukturalnych, biurowcach oraz osiedlach mieszkaniowych na terenie całego kraju. Urządzenia marki Schindler charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań.

Kontakt dla mediów:
CorePR
Andrzej Miś                          
andrzej.mis@corepr.pl         
 
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl