Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Przyszłość budownictwa w Polsce i na świecie
(2013-02-21)
Osłabienie koniunktury makroekonomicznej i problemy wewnątrz branży budowlanej nie nastrajają do optymistycznego myślenia o najbliższej przyszłości budownictwa w Polsce. Zauważalne jest osłabienie bodźców jakimi były Euro 2012 i dopływ środków unijnych na finansowanie inwestycji. Zmniejszyła się aktywność inwestycyjna w sektorze drogowym, a kryzys na rynku pracy, zmniejszenie dochodów i utrudniony dostęp do kredytowania wpływa hamująco na budownictwo mieszkaniowe. Jak rysuje się przyszłość branży? Czy jest się czego obawiać?

Szacuje się, że 2013 będzie tym rokiem, w którym dynamicznie rozwijająca się dotąd branża budowlana zanotuje widoczne spadki. Popyt na usługi budowlano-montażowe w najbliższym czasie będzie mniejszy, szczególnie w budownictwie drogowym i mieszkaniowym. Jednak nie dla wszystkich gałęzi budownictwa przyszłość rysuje się w ciemniejszych barwach. Eksperci stawiają na inwestycje kolejowe i energetykę. Zgodnie z zapowiedziami w latach 2013-2015 mają być modernizowane linie kolejowe i dworce. Jeszcze więcej nadziei można pokładać w energetyce. Na razie projekty mające na celu zrealizowanie potrzeb inwestycyjnych szacowanych na 200 mld złotych są w fazie wstępnej, jednak już za kilka lat energetyka może stać się motorem napędowym budownictwa w Polsce. Te nowe możliwości rozwoju pojawią się stosunkowo niedługo, ale najbliższe dwa lata będą bardzo trudne dla firm działających w branży budowlanej i wykończeniowej. Receptą na ich przetrwanie jest odnalezienie swojej niszy, postawienie na jakość i dobre relacje z partnerami biznesowymi. Warto zainteresować się też budownictwem zrównoważonym i rozwiązaniami ekologicznymi. To trend, który bez względu na koniunkturę w branży, będzie się rozwijał. Pole do wdrażania idei budownictwa zrównoważonego jest ogromne. Materiały budowlane, chemia budowlana, materiały izolacyjne, instalacje elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, klimatyzacja – każdy z tych elementów ma wpływ na środowisko i mikroklimat w mieszkaniu i pracy. Kolejny krok w przyszłość to budynki inteligentne. Już dziś za pomocą aplikacji w smartfonie można sterować urządzeniami w domu – ten trend będzie się na pewno rozwijał.

Prowadząc firmę zawsze trzeba mieć na uwadze tendencje, które mówią o tym, jak rynek będzie wyglądał za parę lat. I trzymać rękę na pulsie. Szczególnie w trudnych czasach utrzymanie się na rynku wymaga dodatkowych zabiegów w celu uzyskania zleceń i pozyskania nowych klientów. Najlepszą metodą do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie są działania face-to-face. Wśród różnych sposobów efektywnym źródłem pozyskania nowych kontaktów jest uczestnictwo w targach. Najlepiej, żeby były to targi dedykowane konkretnej tematyce lub branży. Tak jak Międzynarodowe Targi Sprzętu i Materiałów Budowlanych Warsaw Build 2013 organizowane w dniach 10-12 września na terenie Expo XXI. Targi zapewniają odwiedzającym dokładny przegląd oferty w branży materiałów i chemii budowlanej, sprzętu i narzędzi, a wystawcom dają świetną okazję do nawiązania kontaktów z odbiorcami swoich materiałów i usług. Na pewno warto wziąć w nich udział.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Osochowska
aga@sisu.com.pl

Więcej: www.targibranzybudowlanej.pl

architekci_rgb1.png

Patronem Medialnym Targów