Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Wynajem czy kupno lokalu usługowego?
(2014-03-04)
Zobacz, co będzie korzystniejsze dla Twojej działalności Posiadając własną działalność gospodarczą, dobrze jest mieć odpowiednie zaplecze i miejsce do jej rozwoju. O ile pozyskanie wykwalifikowanych zasobów ludzkich czy specjalistycznego sprzętu nie stanowią znacznego kłopotu, to kwestia lokalu usługowo-handlowego często pozostaje problematyczna. Lepiej bowiem wynająć czy raczej kupić lokal pod działalność biznesową? Zobaczmy, co w poszczególnych sytuacjach będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Argumenty za wynajmem lokalu:

- Jesteś początkującym przedsiębiorcą i dopiero zaczynasz swoją działalność – w takiej sytuacji wstrzymaj się z zakupem, zanim nie poznasz swojego otoczenia rynkowego, a przede wszystkim okolicy, w której pracujesz. Co więcej, startując z własnym biznesem, część młodych nie posiada wysokiej zdolności kredytowej, przez co, siłą rzeczy, nie mogą pozwolić sobie na zakup lokalu.

- Masz dobrze rozwijający się biznes, oparty na wielu punktach obsługi klienta – jeśli Twoje punkty sprzedaży mnożą się na mapie miasta, a Ty często zmieniasz ich siedziby, zdecyduj się na wynajem. Dzięki temu zawsze będziesz mógł wynająć lokal w takim miejscu, w którym jest popyt na Twoją usługę lub towar.

- Prowadzisz działalność sezonową – wynajem lokalu nie zrujnuje Twojego portfela. Skoro znasz trendy rynkowe i działasz cyklicznie, nie inwestuj w lokal usługowo-handlowy, tylko ciesz się elastycznością wynajmu.

Argumenty za zakupem lokalu:

- Masz propozycję zakupu pomieszczenia w prestiżowej lokalizacji – jeśli masz środki finansowe i szansę zakupu lokalu w atrakcyjnej lokalizacji o ugruntowanej pozycji rynkowej, nie wahaj się, tylko inwestuj. Nawet, jeśli nie skorzystasz z dobrodziejstw dopiero co zakupionego lokalu, to zyskasz na jego wynajmie. W końcu prestiżowe dzielnice czy okolice rynku to zawsze lokalizacje w cenie!

- Prowadzisz ustabilizowaną działalność – choć mówi się, że żadna działalność nie jest w pełni pewna (bo rynek rządzi się swoimi prawami), to jeśli działasz już od wielu lat, możesz zdecydować się na zakup własnego lokalu. Poza tym, prawdopodobnie masz już zgromadzone środki, które pozwolą Ci uniknąć pobierania kredytu.

- Masz szansę odkupić lokal, który kiedyś należał do konkurencji – jeśli prowadzisz restaurację, może warto ją umiejscowić tam, gdzie niegdyś była również restauracja? Często oznacza to łatwe pozyskanie odpowiedniego odbiorcy usługi i ciągłość w działalności (stały ruch, pomimo przeprowadzki). Oczywiście ma to sens tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że Twoja działalność jest lepsza od konkurencji, a Ty dzięki temu unikniesz niekorzystnych dla Twojej firmy porównań.
Trafny wybór
Powyższe argumenty nie są jednak sztywne i niezmienne – każde przedsiębiorca powinien rozważyć indywidualnie swój przypadek i wybrać to, co jest najlepsze dla jego przedsięwzięcia. Jeżeli nadal nie wiesz, jaką formę umowy wybrać, możesz zacząć od wynajmu lokalu. Jeśli będziesz zadowolony z warunków panujących w lokalu użytkowym, a także otoczenia biznesowego, tj. konkurencji i klienteli – zawsze możesz wynegocjować kupno lokalu po jakimś czasie. Wtedy będziesz wiedział, że kupujesz dobry, przetestowany produkt. Co więcej, będziesz znać już właściciela lokalu, co umożliwi Ci łatwiejszą negocjację warunków finansowych. Interesują Cię lokale usługowe? Wrocław, jako rozwijające się gospodarczo miasto, oferuje szereg atrakcyjnych lokalizacji dla biznesmenów. Jeśli myślisz o wynajmie lub zakupie lokalu usługowo-handlowego we Wrocławiu, przejrzyj ofertę Lokum Deweloper: http://lokum-deweloper.pl/biura-i-lokale-uslugowe.html