Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Dom inteligentny: co obecnie znaczy to pojęcie?
(2014-05-14)

Budowa domu inteligentnego pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji takiego budynku. Co jednak oznacza pojęcie „dom inteligentny”? Czy jest to dom zdalnie sterowany, który można dowolnie zaprogramować, spełniając przy tym oczekiwania wszystkich domowników?

Dom inteligentny, czyli..?

Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich dziesięcioleci uległo wielu przemianom w kierunku nowoczesnego budownictwa inteligentnego. Dziś dom inteligentny to już realny sposób na zapewnienie sobie miejsca do życia, które będzie spełniało nasze życzenia. Można powiedzieć, że dom inteligentny to dom, w którym wszystkie urządzenia elektryczne i nie tylko współpracują harmonijnie ze sobą. Każde urządzenie jest zsynchronizowane z centralnym systemem dowodzenia i reaguje na zaprogramowane działania i impulsy zewnętrzne. Na przykład okna, wyposażone w system elektrycznego otwierania i zamykania, przy pierwszych opadach deszczu samodzielnie się zamykają. Podobnie jest w przypadku elektrycznych rolet. Mogą się one zamykać i otwierać o ściśle wyznaczonych porach. Takie nowoczesne okna i akcesoria do nich, w tym rolety i żaluzje, oferuje na potrzeby domów inteligentnych na polskim rynku budowlanym m.in. firma Velux.

Dom inteligentny zadba o komfort i bezpieczeństwo domowników. Włączy ogrzewanie, kiedy tylko domownicy pojawią się w domu lub temperatura we wnętrzach spadnie do zdefiniowanego uprzednio poziomu. Wyłączy światło i uzbroi alarm, jeśli wszyscy mieszkańcy opuszczą dom, a nawet zaparzy kawę o poranku na życzenie właściciela.

Jak działa dom inteligentny?

Od strony technicznej należy powiedzieć, że dom inteligentny wyposażony jest w elektryczne i elektroniczne systemy, połączone ze sobą w jedną całość, którymi można sterować za pomocą centrum dowodzenia. Dom po odpowiednim zaprogramowaniu działa tak, jak życzy sobie tego użytkownik. Można też dokonywać modyfikacji w zaprogramowanych funkcjach domu inteligentnego. Pomimo że jego budowa jest bardziej kosztowna, niż w przypadku domu tradycyjnego, można wypracować w późniejszym czasie znaczne oszczędności dzięki jego funkcjonowaniu i codziennej eksploatacji, m.in. dzięki zastosowaniu energooszczędnych systemów okiennych, wyposażonych w lepsze parametry izolacyjne.

 

118456-01-XXL.jpg