Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Co warto wiedzieć o automatycznym systemie nawadniania ogrodów?
(2014-08-29)

W obecnych czasach już chyba nikt nie wyobraża sobie nawadniania pól uprawnych bądź dużych obiektów czy to sportowych, czy rekreacyjnych inaczej niż przez nawadnianie automatyczne. Dodatkowo jednak coraz więcej osób montuje tego typu instalacje we własnych ogródkach, i to nie tylko tych bardzo dużych. Ręczne nawadnianie jest dość czasochłonnym i niespecjalnie fascynującym zajęciem, toteż w czasach, gdy ludzie wciąż nie mają na nic czasu, taka instalacja wydaje się idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza że można ją zamontować nawet na niewielkiej powierzchni. Co należy wiedzieć o systemie nawadniania ogrodów i co zrobić, by go zamontować?

W pierwszej kolejności musimy wykonać dokładny plan naszego ogródka, zaznaczając na nim nie tylko powierzchnie zielone, ale również wszelkie części stałe, jak podjazdy czy chodniki. Ponadto określmy rodzaj roślin, innego rodzaju zraszacze zastosujemy przy trawniku, a innego przy rabatach czy żywopłocie. Ważne jest także, aby sprecyzować źródło wody oraz jego parametry. Gdy będziemy mieć już wszystkie dane, powinniśmy ustalić dokładną liczbę i rozmieszczenie linii nawadniających, zraszaczy czy kroplowników. Cały projekt i kompleksowe wykonanie instalacji możemy powierzyć odpowiednim firmom, których jest wiele na rynku, możemy to także zrobić samodzielnie, jednak wtedy należy poprosić o fachową pomoc i doradztwo przynajmniej w kwestii doboru produktów i ich instalacji, a także wyboru i obsługi sterowników. Takiej pomocy udzielą nam specjaliści np. z firmy Tanake.

Gdy już skompletujemy wszystkie elementy, możemy przystąpić do zakładania nawodnienia. Oczywiście najlepiej zrobić to przed założeniem ogródka, jeśli jednak decydujemy się na to później, również nie jest to problemem, chociaż wymaga ingerencji w podłoże. Będziemy musieli po prostu rozkopać nieco ogródek. Po połączeniu wszystkich elementów i zainstalowania ich należy zaprogramować zasięg zraszaczy, a także działanie sterownika. Możemy z dokładnością ustalić, kiedy system będzie się włączał, na jak długo i z jaką obfitością nawodni nasze rośliny. 

Ostatnią kwestią, jeżeli chodzi o automatyczne systemy nawadniania jest pytanie: czy warto w to inwestować, i czy to się w ogóle opłaca? Nie sposób ukryć, że jest to dość spora inwestycja, trzeba liczyć się z kosztami rzędu, co najmniej kilku tysięcy (bardziej opłaca się to na większych powierzchniach, wtedy cena jest stosunkowo niższa). Na dłuższą metę jednak, znacznie zaoszczędzimy na wodzie - dzięki automatowi, możemy zużywać jej nawet o połowę mniej, niż przy podlewaniu ręcznym. No i druga sprawa, oszczędność czasu i pracy, nie musimy także martwić się o nasz ogród, gdy wyjeżdżamy na urlop, lub dłużej przebywamy poza domem. Decyzja należy więc do nas, pewne jest, że tego typu urządzenie zdecydowanie ułatwi nam życie.