Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Czym dokładnie zajmuje się biuro projektowe?
(2014-09-05)

Termin „biuro projektowe” często mylony jest z pojęciem „biura konstrukcyjnego” lub „kierownika budowy”. Co należy do obowiązków architekta, a czego nie można od niego wymagać? Skąd możemy mieć pewność, że projekt przedstawiony nam jest unikatowy, a nie jedną z wielu kopii?

Na czym dokładnie polega praca architekta?

Zatrudniony przez nas specjalista rozpoczyna pracę składającą się z kilku etapów. Jego celem jest przygotowanie projektu „szytego na miarę” i dostosowanego do indywidualnych potrzeb każdego z klientów. 

Etap I – koncepcja architektoniczna

Po wstępnych oględzinach gruntu lub budynku sporządzany zostaje wstępny projekt obrazujący możliwości adaptacji działki lub przebudowy w przypadku istniejącego już obiektu. Jest zestawieniem głównych informacji technicznych, popartym wizualizacją budynku, rzutami, przekrojami itp. Określony zostaje również budżet, program prac i przewidywany czas ich zakończenia.

Etap II – zgromadzenie dokumentów

Bazując na danych z koncepcji architektonicznej, projektant przystępuje do sporządzenia tak zwanej Adaptacji Projektu Typowego oraz projektów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

Etap III – kluczowy projekt wykonawczy

Na barki projektanta spada również cały ciężar „skompletowania” zespołu specjalistów, którzy zajmą się procesem budowy na wszystkich jej etapach i zapewnienia później synchronizacji ich działań. Przygotowuje specyfikacje i szkice, włączając wszystkie potrzebne specjalizacje – od inżyniera konstruktora i geodety, po hydraulików i elektryków, często zatrudnianych osobno przez klienta. Do obowiązku projektanta należy również sprawdzenie zgodności proponowanych rozwiązań z prawem budowlanym. (www.prawo.gazetaprawna.pl/prawo/budowlane/)

Czym jeszcze zajmuje się projektant?

Oprócz prac wykonanych podczas wyżej wymienionych etapów architekt nadzoruje również postęp prac budowlanych i ocenia zgodność ich z projektem oraz zatwierdza je. Jest osobą odpowiedzialną za wszelkie rozwiązania, które zostają wykorzystane. Biura projektowe tworzą również aranżacje wnętrz. Mając na uwadze dobro klienta, oferują jedynie sprawdzone i nowoczesne rozwiązania techniczne. Do każdego z projektów podchodzą indywidualnie i z ogromnym zaangażowaniem po to, by efekt końcowy był w pełni satysfakcjonujący dla zleceniodawcy. Obowiązkiem architekta jest również stałe rozwijanie umiejętności przez zdobywanie wiedzy oraz doskonalenie warsztatu zawodowego. Przecież budowa czy generalny remont jest sprawą niezwykle kosztowną, a efekty przedsięwzięcia będą towarzyszyć właścicielowi przez długie lata. Z dokładną ofertą biura projektowego można zapoznać się przykładowo na stronie www.architekt-pruszkow.pl.

 
biuroprojektowe.jpg
(fot. shutterstock)