Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Lampy stojące czy wiszące?
(2014-12-01)

Wybrać lampy stojące czy wiszące? Oświetlenie zależy od konkretnego pomieszczenia - inne oświetlenie zastosujemy w salonie, kuchni czy sypialni, inne w łazience, czy w przedpokoju.

Lampa wisząca oświetli miejsce ogólnie, lampa stojąca ma mniejszy zasięg i daje oświetlanie punktowe. Wszystko zależy co chcemy uwypuklić, jaki klimat ma wnętrze i jak chcemy to wnętrze podkreślić.

Wisząca lampa umiejętnie dobrana zaakcentuje przestrzeń. Najczęściej jest wybierana do salonów czy jadalni, ponieważ oświetla konkretny obszar np. stół. W doborze wiszącej lampy powinno się pamiętać o pewnych zasadach. Przezroczysty klosz da rozproszone światło, natomiast nieprzezroczysty da efekt światła kierunkowego. Pomieszczenie, które jest niskie dobrze będzie wyglądać, kiedy umieścimy oświetlenie wysoko, co sprawi, że światło swoim zasięgiem obejmie np. cały salon. Zwrócić trzeba też uwagę na ukierunkowanie kloszy. Klosz skierowany ku górze sufitu nada wrażenie rozproszonego światła. Klosze skierowane w dół zmniejszą pomieszczenie wizualnie, co nie jest dobrym rozwiązaniem w małych mieszkaniach. Natomiast klosze skierowane w bok nierównomiernie oświetlą nam salon czy sypialnię.

Urok nowoczesnych lamp wiszących stwarza przede wszystkim materiał z jakiego są wykonane. Wiklina stworzy ciepły i przytulny klimat, przezroczyste materiały sprawią, że pomieszczenia staną się jaśniejsze, a ciemne tworzywa (nieprześwitujące) skierują światło punktowo tworząc centralne oświetlenie w np. kuchni.

Dopełnieniem lampy wiszącej jest lampa stojąca. Dlaczego? Ponieważ głównym plusem takiego oświetlenia jest jego mobilność. Lampę stojącą można umieścić w dowolnym punkcie mieszkania. Na biurku, komodzie, czy też na podłodze. Dodatkowo takie oświetlenie można zastosować przy podkreśleniu konkretnego sprzętu w pomieszczeniu np. obrazu, który często jest wykorzystywany jako główny punkt salonów czy bibliotek domowych.

Żadne oświetlenie górne nie odda intymnej atmosfery jak lampa stojąca, która swoim ciepłym światłem tworzy przytulny i intymny klimat. Ważnym elementem jest też sam klosz, który swoim kształtem, wielkością czy kolorem tworzy niepowtarzalną atmosferę. 

Podczas doboru lampy warto zwrócić uwagę na aranżację samego pomieszczenia, jego kolorystykę, funkcjonalności oraz oczywiście na nasze indywidualne preferencje, jako że każdy powinien czuć się komfortowo w swoich czterech ścianach.

dolce.jpg