Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Projekt domu parterowego - co musisz wiedzieć?
(2016-01-26)

Bez względu na to, co nas przekonuje, przed pojęciem decyzji powinniśmy rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania oraz ocenić czy właśnie ten typ domu będzie najlepszym wyborem dla naszej rodziny i potrzeb wszystkich domowników.

Dla kogo dom parterowy?

Jedną z zalet domu parterowego jest jego proces budowy, który jest znacznie prostszy w stosunku do domów piętrowych czy z użytkowym poddaszem, a co się z tym wiąże również tańszy. Brak schodów i lżejsze stopy to znaczna oszczędność. Takie rozwiązanie docenią z pewnością młodzi ludzie, dla których będzie to pierwsze własne miejsce, w takim przypadku warto aby wybrali oni projekt domu z możliwością dalszej rozbudowy, na przykład poprzez adaptację poddasza – dodatkowa przestrzeń będzie niezbędna w momencie powiększenia rodziny.

Wygoda użytkowania to domena tzw. parterówek, cała komunikacja odbywa się na jednym poziomie, docenią to rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze i niepełnosprawne, dla których schody mogą się okazać zbyt uciążliwe. Brak schodów to również oszczędność miejsca.

Dom parterowy bardzo łatwo wpisać w krajobraz działki, a osoby lubiące kontakt z naturą, mogą zapewnić sobie bezpośrednie wyjście do ogrodu zarówno z salonu, jak i z sypialni.

Jakie są minusy?

Skoro domy parterowe posiadają tyle zalet, dlaczego wciąż powstaje więcej domów piętrowych i z użytkowym poddaszem? Jedną z przyczyn jest wielkość działki, tylko dysponując odpowiednio dużą działką możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Ponadto na jednym poziomie trudno oddzielić od siebie strefy dzienną i sypialnianą, co w przypadku posiadania piętra nie stanowi najmniejszego wyzwania. Również koszty ogrzewania mogą być wyższe, za względu na duże przestrzenie.

Każdy musi podjąć decyzję we własnym zakresie,  uwzględniając wszystkie wydatki, nie tylko na samą budowę, ale również na eksploatację. Zastanówmy się nad wygodą każdego członka rodziny, zwłaszcza, jeśli są wśród nich osoby starsze. Pamiętajmy również, że zawsze możemy wybrać projekt domu z możliwością późniejszej rozbudowy.