Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Optymalna wydajność liniowych systemów odprowadzenia wody
(2016-06-03)

Łazienkę bez prysznica trudno sobie wyobrazić, ale prysznic bez brodzika – to nie problem. Wystarczy uświadomić sobie, że brodzik nie jest jego integralną częścią, a trudnym kompromisem między zwiększającą się mocą deszczownic a wydajnością systemów odprowadzenia wody.

Brodzik prysznicowy wbrew powszechnym opiniom nie jest integralnym elementem systemu natryskowego. W wersji płytkiej, przy głębokości przeciętnie od 3,5 do nawet 15 centymetrów, ma zabezpieczać powierzchnię łazienki przed przelewającą się wodą i w pewnym stopniu pomagać w bezpiecznym korzystaniu z prysznica, zwłaszcza dzieciom, osobom starszym lub niepełnosprawnym. Głęboki brodzik, którego głębokość może przekraczać nawet 30 cm, pełni dodatkowo funkcję pomocniczej miniwanny. Warto zastanowić się nad skutecznością obu rodzajów brodzika w swych zasadniczych rolach. Funkcja ułatwiająca bezpieczne korzystanie z prysznica jest co najmniej problematyczna. Wysoki próg cokołu brodzika jest bardziej przeszkodą niż ułatwieniem, zwłaszcza dla docelowej grupy odbiorców. W większości polskich mieszkań wanna koegzystuje z kabiną prysznicową, a tym samym nie wymaga zamiennika lub uzupełnienia. Pozostaje kwestia zabezpieczenia posadzki przed nadmiarem wody. Winę za przelewanie się wody ponoszą źle dobrane lub nieodpowiednio zainstalowane systemy odprowadzania wody.

Łazienka pojmowana w całości

architektura1.jpg

Na drodze większej popularności liniowych systemów odprowadzenia wody prysznicowej stoi z jednej strony konserwatyzm dużej części odbiorców technologii łazienkowej, z drugiej – nienajlepsze doświadczenia z wydolnością prysznicowych systemów odprowadzenia wody, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji. Warto mieć świadomość, że co rano w ciągu kilkunastu minut z prysznica korzysta statystyczna czteroosobowa rodzina.

Dla sporej części odbiorców trudno jest również przekroczyć pewną mentalną granicę. W przypadku liniowych systemów odprowadzania woda prysznicowa przelewa się bezpośrednio na posadzkę. Dopiero dłuższa praktyka, która wynika z intensywnej eksploatacji prysznica, udowadnia, że systemy liniowe bez fizycznej ingerencji w postaci np. progu brodzika bardzo dokładnie wyznaczają przestrzeń suchą i mokrą.

Po linii najmniejszego oporu

architektura2.jpg

Odpływ punktowy z grawitacyjnym odprowadzaniem wody to bardzo kusząca perspektywa. Przy prawidłowej instalacji i konserwacji system ten jest wystarczająco wydajny. Jego praktyczna realizacja jest jednak bardzo trudna i zakłada wysoki poziom ingerencji w płaszczyznę posadzki. Zasadniczą częścią prac jest wykonanie czteropłaszczyznowego spadku z najniższym punktem zlokalizowanym pośrodku (najbliższy temu wyobrażeniu jest kształt koperty). Wymaga to bardzo pracochłonnego przycinania płytek i niezwykle starannego ukształtowania samego spadku. A efekt i tak nie zawsze jest optymalny.

Tu widoczna jest zasadnicza zaleta liniowych systemów odprowadzania. Montowane są albo w niszy natrysków – przed drzwiami – albo pod ścianą, także w wersji narożnej. Takie rozwiązanie wyraźnie rozgranicza dwie przestrzenie łazienki, suchą i mokrą, co przekłada się na większe bezpieczeństwo eksploatacji.

Przy wyborze odpływu liniowego warto wybrać taki, którego czyszczenie nie jest uciążliwe. Odpływ liniowy Geberit CleanLine, który składa się z wewnętrznego koszyczka zatrzymującego brud, to długo oczekiwana odpowiedź na trudne w czyszczeniu odpływy liniowe. Wystarczy wyjąć koszyczek i go przepłukać.

architektura3.jpg

Najnowszą ofertą producentów jest system liniowy ścienny. Tu nie trzeba iść na kompromis z wykończeniem podłogi (warto mieć w pamięci, że nawet w przypadku systemów liniowych nieznaczny spadek w poziomie posadzki jest niezbędny). Przykładem takiego rozwiązania jest ścienny zestaw odpływowy Geberit do natrysków. W tym rozwiązaniu przenosimy odpływ z podłogi na ścianę! Można dostosować go do różnych rodzajów natrysków, ponieważ produkowany jest w dwóch wersjach, niskiej lub wysokiej, przeznaczonej do baterii prysznicowych natynkowych i podtynkowych oraz w dwóch wysokościach zasyfonowania: dla podłóg o grubości warstw 65–90 mm i 90–200 mm.

Systemy liniowe to nie tylko wygoda eksploatacji, choć trwałość i sprawność budzą szacunek. System wyróżnia się bardzo dobrą izolacyjnością syfonu. Instalator nie musi nawet dbać o dodatkowe uszczelnienie instalacji, mata uszczelniająca jest już fabrycznie z nim zintegrowana

architektura4.jpg

Możliwość rezygnacji z brodzika to nie jedyna zaleta systemów liniowych. Przy zastosowaniu wersji naściennej znika konieczność np. przycinania płytek czy wykonywania dużego spadku. Takie rozwiązanie pozwala na dowolne układanie posadzki, a przy okazji nie nastręcza żadnych kłopotów ze sprzątaniem. Warto zwracać uwagę, ile wzorów kolorystycznych ma w swojej ofercie producent. Nie warto wybierać najmniej pasującej, a tę, która idealnie będzie korespondować ze wzorem i fakturą podłogi.