Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Czy drogi z betonu są najbardziej trwałe?
(2016-06-15)

Pomimo wciąż trwającego kryzysu trudno nie zauważyć, że każdego roku na drogach pojawia się coraz większa liczba pojazdów. Nie tylko osobowych, ale i ciężarowych. Wpływa to na liczniej pojawiające się uszkodzenia oraz wzrost zapotrzebowania na nowe, szersze drogi oraz drogi dwujezdniowe. W okresie letnim, kiedy to bardzo szybko nagrzewa się asfalt, dochodzi do powstawania głębokich kolein. W dużej mierze ze względu na poruszanie się przeciążonych samochodów ciężarowych. Powstające uszkodzenia i pogarszające się warunki względem poruszania się po drogach zmuszają do szukania nowych rozwiązań, przede wszystkim trwalszych. I tu stawia się w dużej mierze na betonowe nawierzchnie.

droga_98468163.jpg

Beton drogowy
Budownictwo drogowe opatrzone jest trzema konstrukcjami nawierzchni, jakie znajdują swoje zastosowanie. Są to:

    - nawierzchnie asfaltowe – podatne, na które składają się dwie warstwy bitumiczne, ścieralna oraz wiążąca i na samym dole podbudowa wykonana z kruszywa zagęszczonego mechanicznie;
    - nawierzchnie zbudowane z tych samych warstw, co asfaltowe, przy czym podbudowę stanowi chudy beton. Stosuje się również stabilizowanie cementem;
    - nawierzchnie betonowe, czyli sztywne. Na takową konstrukcją (patrząc od góry) składa się warstwa betonowa, podbudowa z chudego betonu oraz ulepszone podłoże, czyli kruszywo zagęszczone mechanicznie.

Zastosowanie nawierzchni betonowych jest istotne przede wszystkim dla podwyższenia trwałości konstruowanych dróg, po których porusza się coraz większa liczba pojazdów, o różnych gabarytach. Beton drogowy stosuje się głównie na autostradach oraz drogach ekspresowych. Dziś można mówić o liczbie 3-6% betonowych nawierzchni, jakie są już na całym świecie, a liczba ta stosunkowo wzrasta.

Produkowany beton drogowy to najwyższa jakość, spełnienie wszystkich wymogów względem wznoszenia drogowych obiektów inżynierskich, a ponadto możliwość dostosowania właściwości betonu wedle indywidualnych preferencji wykonawcy.

Zgodność z normami i wymaganiami, jakie stawiają przepisy to nie zaleta, ale konieczność. Zaletą zaś jest z pewnością szerokie spektrum zastosowań, oferowane parametry techniczne i bardzo wysoka trwałość, który sprzyja użytkowaniu tak stworzonych dróg przez długie lata, bez uszczerbku na ich jakości. Po rozwiązanie najwyższej jakości warto udać się na stronę http://cemexbeton.pl/produkty-standardowe/betony-drogowo-mostowe. Znajdziemy tu szczegółowe informacje odnośnie nawierzchni betonowych, możliwości ich zastosowania oraz argumentów przemawiających „za”.