Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jak usprawnić proces drukowania w aplikacji AutoCAD? Poradnik do użytkowania aplikacji
(2016-09-02)

Każdy projektant ma swoje przyzwyczajenia jeśli chodzi o ustawianie projektów do wydruku. Wiele osób drukuje bezpośrednio z modelu. Jest jednak kilka przydatnych trików, które pozwolą na lepsze wykorzystanie możliwości programu.

2-118760283.jpg

Zacznijmy od tego, że projekty często wymagają różnych ustawień dla poszczególnych rysunków. Różnią się one chociażby formatem, schematem kolorów, czy po prostu korzystamy w pracowni z kilku drukarek lub ploterów. W tej sytuacji najlepiej indywidualnie przygotować arkusze papieru (layout). Robimy to poprzez dodawanie zakładek w lewym dolnym rogu interfejsu i edycję ustawień w tzw. menedżerze ustawień strony, wybieranym z listy po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na konkretny arkusz.

Tutaj możemy indywidualnie dla każdego arkusza zmienić jego właściwości, klikając „zmień”. Tam można edytować ustawienia drukarki, style wydruku, format papieru, skalę, wyrównanie i wiele innych opcji. Mamy także opcję podglądu. W przypadku drukowania wielu rysunków na tych samych ustawieniach warto stworzyć „nowy” styl, który można przypisać do dowolnej ilości arkuszy. Na screenshocie jest to zaznaczony na niebiesko „Ustawienia1” – bez gwiazdek w nazwie.

Gdy już dopasujemy arkusz do naszych potrzeb, należy wstawić rzutnię. Pasek menu -> widok -> rzutnie -> jedna rzutnia. Dostępne są również inne kształty, nie tylko prostokąt. Ramka rzutni zachowuje się podobnie jak polilinia – można ją przesuwać, wydłużać, zmieniać jej warstwę itd. Polecam umieszczać rzutnie na warstwie niedrukowalnej (do ustawienia w menedżerze warstw), a wszelkie ramki i tabelki rysować już bezpośrednio na papierze. Można oczywiście ramkę rzutni pozostawić widoczną, ale wtedy nie mamy takiej swobody w kwestii rysowania linii na arkuszu. Zostało jeszcze dobrać odpowiednią skalę (dwa razy kliknąć wewnątrz rzutni i dostosować skalę za pomocą polecenia zoom lub na pasku w dolnej części interfejsu) i gotowe.

Kolejną przydatną funkcją jest Design Center (skrót Ctrl+2). Pozwala ona na przenoszenie arkuszy (i nie tylko) pomiędzy aktualnie otwartymi plikami. Wystarczy zaznaczyć interesujące nas elementy, wcisnąć prawy przycisk myszy -> dodaj.

Warto również korzystać z menedżera zestawów arkuszy (skrót SSM). Ten panel pozwala na stworzenie listy arkuszy (oraz widoków i modeli) i drukowanie zbiorowe do różnych formatów. Można w zestawie umieszczać arkusze z różnych plików. Istnieje także kilka narzędzi ułatwiających między innymi numerację i zarządzanie zestawem. Dzięki temu nie musimy indywidualnie otwierać każdego rysunku w celu drukowania. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym ustawieniu papieru bezpośrednio w pliku. Przydatne do wielokrotnego drukowania tych samych plików.

Oprogramowanie AutoCAD firmy Autodesk jest na rynku w sprzedaży u Autoryzowanych Partnerów Autodesk, jak na przykład AEC Design. Aplikacja jest obecnie dostępna jedynie w subskrypcji, czyli wynajmie, albo w wersji Plan obsługi dla wcześniej zakupionych licencji wieczystych.