Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Budynki pasywne
(2017-03-30)

Budownictwo pasywne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Główną zaletą takiego domu jest konstrukcja, która pozwala na zminimalizowanie kosztów energii niemalże do zera. Jest to rozwiązanie niesamowicie korzystne pod kątem ekonomicznym w dłuższej perspektywie czasu.

budynki-pasywne.jpg

Dużym plusem jest też zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko. Z tego artykułu dowiesz się więcej o systemie izolacji, który pozwala na osiągnięcie takich parametrów.

Jaka powinna być izolacja w budynku pasywnym?

System izolacji to przede wszystkim odpowiednia elewacja ścian oraz pokrycie dachowe. Wszystkie elementy tego systemu muszą nie tylko skutecznie zapobiegać ucieczce ciepła z budynku, ale także być trwałe i niezawodne. Oczywiście, aby ocieplenie spełniało swoją funkcję mimo upływu wielu lat konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Dużą rolę odgrywa także prawidłowe zamontowanie  izolacji oraz użytkowanie budynku.

Elewacja w budownictwie pasywnym
Ściany budynku pasywnego wymagają solidnej warstwy izolacji. Elewację można wykonać stosując płyty elewacyjne. Cementowe płyty świetnie sprawdzają się w systemach elewacji podwieszanej wentylowanej. Na płyty elewacyjne można stosować różne materiały wykończeniowe np. panele drewniane, płytki oraz specjalne tynki.  Aby dowiedzieć się więcej o płytach elewacyjnych warto wejść na stronę:  http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-cementoweRóżnice w budowie elewacji w zależności od stron świata
Uzyskanie optymalnych parametrów izolacyjności cieplnej elewacji wymaga także odpowiedniego zaprojektowania całego budynku. Przede wszystkim dom powinien stanowić maksymalnie prostą i zbitą bryłę zbliżoną do sześcianu. Aby poprawić termikę budynku od strony południowej, umieszcza się w tej części większość okien. Dodatkowo warto w projekcie po tej stronie uwzględnić przeszklony  ogród zimowy. Nie musi on być ogrzewany, ale stanowić będzie  źródło darmowej energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Natomiast strona północna powinna mieć jak najmniej otworów.