Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Drukarki A3: projekt czarno na białym
(2017-07-05)

Wielu klientów biura urbanistycznego nie wyobraża sobie przekazania projektu w formie innej, niż papierowa. To natomiast wymaga zaopatrzenia biura w dobrej klasy urządzenie drukujące w formacie A3.

fotolia_76326692_m.jpg


Jak pokazują analizy ConQuest Consulting, zlecone przez firmę Sharp, dla większości przedsiębiorstw drukowanie dokumentów jest nieodłącznym i ważnym elementem prowadzonej przez nich działalności. Niemal 40 proc. ankietowanych firm przyznało, że wydruki są podstawą wsparcia ich funkcjonowania, a kolejne 35,5 proc. potwierdziło, że są one częścią produktu firmy lub same ten produkt stanowią.

Drukarka A3: nie tylko laserowa
Tak jest w przypadku firm architektonicznych. Do niedawna większość przedsiębiorstw, drukujących większą liczbę dokumentów, kupowała urządzenia laserowe, przeważnie drogie. Jak wynika z badania, w ankietowanych firmach średnia liczba drukarek laserowych dwukrotnie przewyższała liczbę urządzeń atramentowych. Jednak od kilku lat można zaobserwować rozwój tych ostatnich, które jakością i wydajnością coraz bardziej zbliżają się do parametrów urządzeń laserowych. Dotyczy to również urządzeń wielofunkcyjnych i drukarek wyposażonych w obsługę formatu A3.

Jak wynika z danych firmy analitycznej IDC, w III kwartale 2015 roku na świecie sprzedano o 16,3 proc. więcej drukarek i wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych, niż w analogicznym okresie sprzed ubiegłego roku. Postęp widać również w zakresie oferty atramentowych drukarek w formacie A3. Obecnie wcale nie ustępują one swoim laserowym odpowiednikom. Wyniki niektórych modeli w zakresie średniego kosztu wydruku jednej strony dokumentu (Cost Per Page) pokazują bowiem, że drukarki atramentowe mogą być również bardzo tanie w eksploatacji.

Niskie koszty
Przykładem są urządzenia z serii OfficeJet 7110, których CPP wynosi 4 grosze za stronę w wydruku czarno-białym, a średnio 24 grosze w wydruku kolorowym. Tak niski koszt został przez producenta uzyskany wskutek zastosowania technologii nieruchomej głowicy (PageWide) z atramentami pigmentowymi. Przy nieruchomej głowicy, w trakcie drukowania porusza się tylko papier, strony są zatem drukowane w szybkim tempie w jednym przebiegu. Inną zaletą takiego rozwiązania jest także ograniczenie liczby ruchomych elementów (to zwiększa odporność na zużycie) i niższy pobór prądu.

Jak pokazuje raport firmy Quality Logic („Cost of Ink Per Page Analysis”), poszczególne urządzenia mogą różnić się kosztem eksploatacji niemal dwukrotnie. Warto przypomnieć, że całkowity koszt drukowania uwzględnia wskaźnik TCO: Total Cost Of Ownership. Jest to najbardziej precyzyjny przelicznik kosztu druku, na który składają się ceny zakupu urządzenia, materiałów eksploatacyjnych, serwisu czy bieżącego użytkowania. Dzięki wyliczeniu TCO poszczególnych urządzeń możemy porównać, jak wydajny jest konkretny model. Nierzadko może się okazać, że zamiast użytkować wysłużoną drukarkę, warto kupić nową, oferującą bardziej wydajne parametry. Taką analizę można przeprowadzić samodzielnie, korzystając np. z kalkulatora korzyści.

Z jedynych (jak do tej pory) opublikowanych badań, dotyczących liczby wydruków w polskich firmach, a przeprowadzonych przez KPMG („Wykorzystanie papieru w polskich przedsiębiorstwach” oraz „Wykorzystanie papieru przez pracujących Polaków”), wynika, że firmy drukują na potęgę. Statystyczny pracownik w Polsce zużywa blisko 650 kartek w ciągu miesiąca. W skali roku daje to wynik ponad 8 tysięcy stron. Różnica na wskaźniku CPP wynosząca +10 groszy, przy statystycznej liczbie drukowanych stron, oznacza roczny koszt druku wyższy o 800 zł. Nowoczesne urządzenia atramentowe, drukujące w formacie A3, łączą wysoką wydajność i jakość z niższymi kosztami eksploatacji. Poszukując uniwersalnego urządzenia do biura, nie można przejść obok nich obojętnie.