Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Wielka płyta wraca do łask?
(2017-11-06)

Wielka płyta dla większości osób kojarzy się z blokowiskami powstającymi za czasów "komuny". Wieżowce pełne małych mieszkań z ciasnymi pokojami i ścianami, którym daleko do trzymania pionu. Czy w dzisiejszych czasach ktokolwiek chce w ten sposób budować?

domy-szkieletowe.jpg

 

Okazuje się, że tworzenie budynków z gotowych prefabrykatów zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Trzeba jednak już na wstępie zaznaczyć, że jest to wielka płyta w zdecydowanie lepszej jakości. Dziś w tej technologi powstają nie tylko budynki wielorodzinne, czy wieżowce, ale też domy jednorodzinne.

Zalety budowy z prefabrykatów
W dzisiejszych czasach prefabrykowane elementy konstrukcyjne budynków są tworzone z niemalże laboratoryjną precyzją. Podstawą jest dobry pomiar i przygotowanie dokładnego projektu. Produkcja elementów budynków odbywa się na ogromnych stołach montażowych w specjalnych fabrykach. W sprzyjających warunkach (zadaszenie i zawsze dodatnia temperatura) monter z użyciem specjalistycznych sprzętów pracuje nad pojedynczym elementem, a następnie kolejna osoba na linii produkcyjnej zajmuje się innym elementem. Takie warunki pozwalają na szybki i precyzyjny montaż wszystkich części w całość.

Budownictwo szkieletowe (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/kiedy-warto-rozwazyc-budowe-w-technologii-szkieletowej)

Budynek w technologii szkieletowej z użyciem prefabrykatów powstaje wręcz błyskawicznie. Najwięcej czasu zajmuje zalanie fundamentów, ponieważ muszą dobrze wyschnąć, aby zapewnić stabilność konstrukcji. Później montowane są ściany oraz dach. Przy użyciu prefabrykatów może to trwać zaledwie kilka dni! Kolejnym krokiem jest wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji oraz elewacji budynku wraz z ociepleniem. Warto wiedzieć, że w budownictwie szkieletowym bardzo często konstruuje się domy energooszczędne. Do ogrzewania wykorzystać można pompę ciepła, piec gazowy lub elektryczny. Dla odpowiedniego utrzymania temperatury wewnątrz budynku bardzo istotna jest jego prawidłowa izolacja.