Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jak oświetlenie wpływa na wnętrze? Oto kilka prostych zasad
(2017-12-28)

Ilość i rodzaj lamp ma duże znaczenie dla wyglądu wnętrza. Istotna jest nie tylko ich forma, ale także barwa i intensywność emitowanego światła. Zobacz, jak oświetlić pomieszczenie, aby było funkcjonalne - i co zrobić, by stworzyć w nim wyjątkowy nastrój.

jak-oswietlenie-wplywa-na-wnetrze1.jpg

Oświetlenie naturalne – wykorzystaj je maksymalnie!

Planując montaż lamp w pomieszczeniu, powinniśmy zacząć od rozpoznania, jakie jest zapotrzebowanie na sztuczne źródła światła. W tym celu warto odsłonić wszystkie okna i przyjrzeć się, jak dużo światła dziennego wpada do wnętrza, które strefy są dobrze oświetlone, a które pozostają w cieniu. Dzięki temu możliwe będzie zaplanowanie oświetlenia uwzględniającego wszystkie strefy pokoju. Nie można także zapominać, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, o konieczności zdania się niekiedy wyłącznie na oświetlenie sztuczne. W długie zimowe wieczory nie możemy liczyć na naturalne światło wpadające przez okna, dlatego też każda strefa powinna dysponować odpowiednim oświetleniem.

Oświetlenie sztuczne – zobacz, bez czego się nie obędziesz

Podstawą oświetlenia wnętrza jest zazwyczaj lampa sufitowa. Może to być zarówno wiszący żyrandol, jak też płaski plafon czy sufit podwieszany wyposażony w kilka oczek świetlnych (zobacz oświetlenie sufitowe w Castoramie). Górne światło to pierwszy element oświetlenia pomieszczenia, który włączamy po wejściu - dzięki niemu możemy swobodnie poruszać się po wnętrzu, wykonując podstawowe czynności. Precyzyjne działania mogą natomiast wymagać dodatkowych źródeł światła.

jak-oswietlenie-wplywa-na-wnetrze3.jpg

Kilka źródeł światła

Oprócz lampy sufitowej warto wyposażyć pomieszczenie w kilka dodatkowych źródeł światła, doświetlających wybrane strefy o odmiennej funkcji. Różnego rodzaju kinkiety, lampy podłogowe czy lampy stołowe pozwalają na wykonywanie precyzyjnych czynności. Trudno wyobrazić sobie wykonanie makijażu bez odpowiedniego oświetlenia lustra łazienkowego czy komfortowe czytanie bez lampki stołowej lub podłogowej obok fotela. Przygotowywanie posiłku byłoby znacznie bardziej męczące bez oświetlenia blatu kuchennego i płyty grzewczej. Oświetlenie poszczególnych stref wnętrza ma ogromne znaczenie dla wygody korzystania z pomieszczenia.

 
jak-oswietlenie-wplywa-na-wnetrze2.jpg

Oświetlenie a nastrój wnętrza

Oprócz kwestii praktycznych, oświetlenie pełni także rolę dekoracyjną. Lampy wyposażone w ozdobne klosze rozpraszające światło mogą tworzyć wyjątkowy nastrój, sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji. Nie bez znaczenia jest tutaj także barwa światła. O ile łatwiej pracuje się przy świetle o barwie chłodnej, o tyle bardziej nastrojowy efekt uzyskamy, stosując żarówki o barwie ciepłej. Warto pamiętać o zróżnicowaniu źródeł światła, dzięki czemu będziemy mogli dostosować sposób i charakter oświetlenia do aktualnych potrzeb.

Oświetlenie odpowiedzialne jest za komfort przebywania w pomieszczeniu, wygodę poruszania się po nim, możliwość wykonywania bardziej szczegółowych czynności. Może również tworzyć nastrój – pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrane i przemyślane. Planując oświetlenie sztuczne, warto uwzględnić obecność kilku uzupełniających się źródeł światła, dzięki czemu możliwe będzie dostosowywanie oświetlenia do aktualnego zapotrzebowania.