Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Najważniejsze wady gotowych projektów domów. Co warto wiedzieć?
(2018-05-08)

Gotowe projekty domów jednorodzinnych uznawane są za bardzo dobry wybór dla większości inwestorów. Są niedrogie, możemy mieć je od ręki, a przed podjęciem decyzji możemy zobaczyć dokładne rzuty, wizualizacje, a nawet zdjęcia. Nie możemy jednak zapominać o tym, że także gotowe projekty domów mają swoje minusy.

1m18.jpg

 

Projekt gotowy to taki projekt, który możemy zakupić podobnie jak inne produkty w sklepach – także tych internetowych, ponieważ to właśnie w sieci wybór jest największy. Do wyboru mamy setki, a nawet tysiące gotowych projektów domów, dlatego znalezienie tego odpowiedniego nie powinno być dla nas trudnością. Oczywiście, wszystko jest tutaj kwestią czasu, ponieważ warto zapoznać się z różnymi propozycjami przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Szybkość, przystępne ceny, wizualizacje, opinie inwestorów, możliwość dokonywania określonych zmian w projekcie – to wszystko ważne zalety. Przy wyborze gotowego projektu domu powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z jego minusów. O czym warto pamiętać? Podpowiadają nam specjaliści z portalu www.pracownia-projekty.dom.pl

Konieczność adaptacji projektu gotowego
Sam gotowy projekt domu nie może być przedłożony wraz z dokumentami do zgłoszenia budowy. Konieczna jest jego adaptacja, czyli, ogólnie mówiąc, przystosowanie go do lokalnych warunków takich jak ukształtowanie terenu, jego budowa, warunki klimatyczne.

Adaptacja projektu może być wykonana przez architekta z uprawnieniami. Oczywiście, będziemy musieli za nią zapłacić. Koszty adaptacji gotowego projektu zależne są głównie od biura wykonującego usługę oraz od zakresu prac. Często to wydatek od 2 000 do 2 500 złotych, ale ceny są dość zróżnicowane, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami. Im więcej zmian, tym wyższa cena.

2m18.jpg

Zmiany tak, ale w wyznaczonym zakresie
Jeśli w gotowym projekcie domu coś nam się nie podoba, w takim przypadku możemy wprowadzić w nim zmiany, a dokładnie może zrobić to architekt adaptujący. Musimy jednak pamiętać o tym, że możliwe jest to tylko w wyznaczonym zakresie. Bez pytania o zgodę możemy zmienić między innymi rozkład pomieszczeń, kolor elewacji, materiał na dach czy ocieplenie, ale bez zmiany parametrów budynku.

W przypadku poważniejszych zmian konieczne będzie uzyskanie zgody architekta, który wykonał gotowy projekt.

Estetyka domu z gotowego projektu
Oprócz tego gotowe projekty są dość zachowawcze i jeśli marzy nam się coś naprawdę niezwykłego i oryginalnego, lepiej udać się do biura architektonicznego.

Estetyka domów z gotowych projektów nie jest zła, niemniej jednak nie będzie ona odpowiadać każdemu inwestorowi.