Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Deska kompozytowa – czym się charakteryzuje i kiedy jest lepsza od naturalnego drewna?
(2018-06-27)

Wykończenie podłogi na tarasie czy balkonie ma ogromne znaczenie dla wygodnego i swobodnego korzystania z tych miejsc, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Dlaczego trzeba uważać na deskę z kompozytu podczas grillowania? Kiedy deska kompozytowa będzie lepsza od naturalnego drewna? Na co zwrócić uwagę, wybierając deskę tarasową?

1_deska-kompozytowa.jpg

Czym jest deska kompozytowa?
Na rynku dostępne są dziesiątki różnego rodzaju produktów do wykończenia podłogi na tarasie czy balkonie. Obok popularnego gresu czy ceramiki, chętnie wybierane jest drewno bądź jego alternatywa w postaci desek kompozytowych. O ile deska drewniana w całości wykonana jest z naturalnego surowca, o tyle w desce kompozytowej zawartość drewna sięga 30-50% w zależności od producenta czy wzoru.

Deska kompozytowa, która doskonale imituje naturalne drewno, produkowana jest z mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli tworzywa sztucznego. Naturalny surowiec sprawia, że produkt efektownie wygląda, a dodatek składników syntetycznych podwyższa jego trwałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych.

2_deska-kompozytowa.jpg

 
Czym charakteryzuje się deska syntetyczna?

Biorąc pod uwagę aspekt estetyczny, to solidnie ułożona deska kompozytowa prezentuje się równie efektownie, co deska z drewna. Deski do złudzenia przypominające naturalny surowiec różnią się tym, że nie posiadają sęków i mają jednolite zabarwienie. Można mieć pewność, że zakupione deski kompozytowe z jednej partii będą wyglądały identycznie. Nie ma takiej gwarancji w przypadku zakupu z różnych dostaw.

Z technicznego punktu widzenia, deska kompozytowa jest wygodna do ułożenia, bowiem przygotowany przez producentów gotowy montaż przyspiesza i usprawnia pracę. Trudności mogą pojawić się przy docinaniu desek w trudno dostępnych miejscach. Ze względu na budowę materiału, który w środku jest pusty, po przecięciu pozostanie mało efektowny otwór.

Deska w połowie syntetyczna nie wymaga konserwacji i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych jak drewno, i to jest jej ogromna zaleta. Wystarczy czyszczenie łagodnym środkiem myjącym. Pamiętać należy, że deska kompozytowa nie jest odporna na wysoką temperaturę. Jeśli podczas grillowania upadnie na nią rozżarzony węgiel, wypali brzydkie dziury.

3_deska-kompozytowa.jpg


Największe wady deski kompozytowej
Jak niemal każdy materiał wykończeniowy, deska kompozytowa posiada kilka słabości. Niestety, pod wpływem warunków atmosferycznych, a zwłaszcza promieniowania słonecznego ulega przebarwieniu. Ułożona na bardzo słonecznym tarasie, może po czasie dorobić się jasnych i ciemnych plam. Również po opadach deszczu mogą pozostać nieprzyjemne dla oka zacieki czy plamy. Pod wpływem działania słońca, materiał ten szybko nabiera temperatury, a to oznacza, że wyjście bosą stopą na taras w upalny dzień będzie niemożliwe. Szybkiemu uszkodzeniu może ulec również powierzchnia desek kompozytowych, szczególnie tam, gdzie ustawione są meble tarasowe czy ogrodowe. Niewielkie zarysowania można próbować doczyścić bardzo drobnym papierem ściernym, ale deski ze znacznym uszkodzeniem, trzeba wymienić na nowe.

Warto pozostawić kilka desek w zapasie, by miały jednakowy kolor, ale pamiętaj, że po kilku latach deski z tej samej partii ułożone na podłodze mogą wyglądać inaczej, niż te, które przeleżały w zamkniętym pudełku.