Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Matryce w mobilnych stacjach roboczych dla inżynierów, architektów i projektantów
(2018-07-05)

Mobilne stacje robocze to laptopy zaprojektowane z myślą o profesjonalnych użytkownikach. Łączą doskonałą jakość wykonania, high-endowe podzespoły, a także ergonomiczne rozwiązania i technologie wpływające na komfort pracy. Nowoczesne przenośne stacje robocze z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez inżynierów, architektów, czy projektantów, którzy wykonują swoją pracę mobilnie.

 

1_matryce.jpg

Na co zwracać uwagę, wybierając mobilną stację roboczą?

By praca na przenośnej stacji roboczej była wydajna oraz komfortowa, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych podzespołów komputerów. Niemniej jednak najistotniejszym elementem mobilnych stacji roboczych są matryce. To od nich zależy bowiem komfort oraz ergonomia pracy.

Matryca w mobilnych stacjach roboczych – najważniejszy jest ekran

Dlaczego warto wybrać matrycę z matową powłoką?


Dobrze odwzorowująca kolory, matowa matryca to podstawa wygodnej oraz jakościowej pracy. Refleksy świetlne powstające podczas pracy na zewnątrz lub przy niekorzystnym oświetleniu negatywnie wpływają nie tylko na wygodę podczas pracy, ale również mogą męczyć oczy – zwłaszcza podczas wielogodzinnej pracy.

Matowa powłoka skutecznie rozprasza promienie świetlne padające na ekran, a także zapewnia lepszą widoczność i kontrast podczas pracy w intensywnych warunkach oświetleniowych.

Typ matrycy
Zdecydowana większość parametrów uzyskiwanych przez matryce mobilnych komputerów zależy od technologii jej wykonania. Obecnie najlepszymi do mobilnej pracy są matryce LCD-IPS oraz WVA, które zapewniają szerokie kąty widzenia, odpowiedni kontrast i dobre odwzorowanie kolorów.

Tańszymi matrycami, jakie można spotkać w mobilnych stacjach roboczych, są matryce TN. Cechują się one gorszym odwzorowaniem palety barw, węższymi kątami widzenia oraz niższym kontrastem. Niemniej jednak do ich zalet należy zaliczyć szybszy czas reakcji. Nie jest to jednak pożądany parametr w pracy w środowisku CAD.

Grunt to duża przestrzeń robocza
Warto zadbać o to, by ekran stacji roboczej cechował się odpowiednio dużą przekątną oraz dużą rozdzielczością, które zapewnią spory obszar roboczy, co jest szczególnie istotne podczas pracy w środowisku CAD oraz operacji na wielu okienkach jednocześnie. Absolutnym minimum powinna być przekątna 17 cali oraz rozdzielczość Full HD. Zwykle w mobilne stacje robocze oferują proporcje ekranu na poziomie 16:10.

Pozostałe parametry matrycy: natężenie oświetlenia, kontrast i zapełnienie palety barw
Poza podstawowymi parametrami matrycy warto zwrócić uwagę na natężenie oraz równomierność jej oświetlenia, które nie powinno być mniejsze od 200 cd/m2, a różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem nie powinna przekraczać 10%. Dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na kontrast statyczny, którego wartość nie powinna być niższa niż 300:1, a także na zapełnienie przestrzeni palety barw sRGB oraz Adobe RGB – im matryca pokryje więcej barw, tym lepiej.

Szukasz sprawdzonych mobilnych stacji roboczych wyposażonych w high-endowe matryce? Sprawdź ofertę sklepu AEC Design.