Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Rozsądnie w stronę ekologicznego budynku
(2018-11-30)
meeting-2284501_960_720.jpg

 

Poza przepisami, które narzucają pewne wymogi dotyczące choćby energochłonności budynków, istnieje silna presja, by większość starszych obiektów modernizować i sprawiać, że będą mniej wpływały na środowisko, a przy okazji staną się tańsze w utrzymaniu. Ocena wykonalności takiego projektu jest trudna, szczególnie jeśli stan zastany nie został opisany w należyty sposób.

Analiza ekologiczna
Podstawowe narzędzia, jakie mogą dostać do ręki inwestorzy i administratorzy planujący unowocześnienie budynku, to wyniki analiz energetycznych budynków, testów szczelności czy parametrów mikroklimatu. Jest ich zresztą trochę więcej, ale, jak twierdzą eksperci budowlani http://www.stekra.pl/, kluczem do sukcesu nie jest ilość przeprowadzonych testów, ale ich dokładność, a przede wszystkim dostosowanie do sytuacji. Nie zawsze bowiem przeprowadza się te same analizy – dobiera się narzędzia tak, by pozwoliło one jak najlepiej odpowiedzieć na pytania inwestorów.

Po co robi się testy?
W zasadzie można mieć pewność, że w dziesięcioletni, nie mówiąc już o dwudziestoletnim budynku, można przeprowadzić pewne prace modernizacyjne, dzięki którym stanie się on bardziej zielony, a przy okazji również tańszy w eksploatacji. Problem polega tylko na tym, by wybrać obszar modernizacji. Z przyczyn technicznych i finansowych rzadko można zdecydować się na modernizację w pełnym zakresie – inwestor wybiera obszar wymagający najpilniejszego działania, może to jednak zrobić albo na podstawie powszechnych opinii, albo rzetelnego testu.

Z powszechnymi opiniami jest tak, że wielu inwestorów decyduje się na wykonanie jakichś prac tylko dlatego, że głośno się o nich mówi. Pewne formy modernizacji są zwyczajnie popularne. Tymczasem w przypadku różnych budynków różne są również problemy i próba zastosowania ogólnego klucza odpowiedzi na pytanie „co możemy zmienić?” prowadzi często do niepotrzebnego ponoszenia wysokich kosztów.

Jakie analizy warto wykonać?
Żeby mieć pełną wiedzę na temat stanu budynku, trzeba dysponować kilkoma różnymi analizami dotyczącymi poszczególnych problemów:

- analiza energetyczna to najbardziej kompleksowy dokument, który uwzględnia wiele czynników i daje przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy to już właściwy moment, by zdecydować się na modernizacje;

- badania termowizyjne pozwalają określić obszary największej ucieczki ciepła i stanowią punkt wyjścia do dalszych rozważań na temat zmniejszenia strat;

- testy szczelności są znakomitym uzupełnieniem termowizji i dokładnie pokazują niedociągnięcia związane ze stolarką okienną i drzwiową;

- monitoring parametrów mikroklimatu jest najrzadziej stosowany, a daje mnóstwo danych na temat problemów o dość ogólnym charakterze, mogących przekładać się nie tylko na koszty eksploatacyjne, ale również samopoczucie użytkowników budynku i szybkość jego degradacji.