Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Naświetlacze LED zamiast halopaków – tego chce prawo unijne
(2018-12-10)

in-the-spots-1440961.jpg

Przez długie, długie lata te zadania oświetleniowe wykonywały halogeny. Tzw. halopaki stosowane były chętnie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest intensywne białe światło. Obecnie przechodzą już do historii, a to za sprawą prawodawstwa Unii Europejskiej, zmierzającego do eliminowania z rynku sprzętu pochłaniającego dużo energii elektrycznej. To ten sam projekt, który powoduje znikanie tradycyjnych żarówek i ograniczenie mocy produkowanych odkurzaczy.

Co dawały halogeny
Halogeny wydawały się przez lata źródłem światła o wielu zaletach. Najważniejszą z nich było niezwykle wierne odzwierciedlanie barw – posiadały najwyższy możliwy współczynnik CRI (100). Miały kilkakrotnie wyższą sprawność niż żarówki i dawały znacznie bielsze światło. Produkowane były zarówno w wersji sieciowej 230 V, jak i w opcji zasilania niskim napięciem. Można było tworzyć halogeny o bardzo dużej mocy, sięgającej nawet 2000 W. Powodzenie zapewniały im małe gabaryty oraz forma reflektorków. Halogenowe naświetlacze, zapewniające oświetlenie awaryjne, było chętnie stosowane podczas prac remontowych i naprawczych, pozwalając pracować w każdych warunkach.

Halogeny miały jednak także wady, z dużym zużyciem prądu na czele. Mankamentem było także silne nagrzewanie się żarówki, co z jednej strony było dowodem niskiej sprawności, z drugiej – ograniczało żywotność tego źródła światła.

Unia chce oszczędzać prąd, więc…
Od 1 września 2018 r. w krajach Unii Europejskiej obowiązuje zakaz produkcji i importu halogenów. Można jedynie wyprzedawać zapasy magazynowe – tylko dlatego oświetlenie to wciąż jeszcze można kupić. Zyskały na tym oczywiście LED-y, także dające białe światło, ale nienagrzewające się i energooszczędne.

Naświetlacze LED-owe

Nowoczesne naświetlacze LED można kupować w sklepie ZeXt pod adresem https://zext.pl/pl/c/Naswietlacze-LED/23. Są to zarówno lampy do stałego oświetlania posesji, parkingów, elewacji, ścieżek, wejść czy dróg dojazdowych, jak i przenośne. Te ostatnie to w gruncie rzeczy latarki, choć dają więcej światła. Są niezastąpione np. w pracy elektryka, który musi czynić swoją powinność po „wykręceniu korków” albo na dworze po zapadnięciu zmroku. Przydają się w warsztatach samochodowych, piwnicach itp.

Naświetlacze LED produkowane są też w wersjach odpornych na bardzo trudne warunki atmosferyczne – mogą z powodzeniem świecić na dworze przy padającym deszczu lub śniegu. Dzięki bardzo małemu zużyciu energii można z nich korzystać od zmierzchu do świtu, nie ponosząc dużych kosztów.

Podczas remontów sprawdzają się naświetlacze LED na statywach. Źródło światła można w ich wypadku ustawiać dość wysoko. Białe światło diodowe jest nieocenione m.in. podczas tynkowania czy malowania ciemnych wnętrz – można pracować zupełnie jak przy świetle dziennym.

Wersje ze skośnymi wspornikami i hartowanym szkłem przeznaczone są do stosowania w miejscach publicznych: są odporne nie tylko na warunki atmosferyczne, ale i na wandalizm.

Duże przestrzenie, w tym m.in. obiekty sportowe, wymagają z kolei naświetlaczy profesjonalnych. Są to wersje o dużej mocy, dające bardzo dużo światła i przystosowane do montowania na sufitach.