Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Ogłoszono listę kandydatów do nagród - Miedź w architekturze
(2011-07-28)
Ogłoszono listę kandydatów do nagród „Miedź w architekturze”

Międzynarodowy zespół architektów oraz jurorów wybrał tzw. krótką listę finalistów 15. edycji konkursu „Miedź w architekturze”. Znalazły się wśród nich projekty z Hiszpanii, Finlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Luksemburga. Do tegorocznego konkursu, który jest okazją do zaprezentowania największych osiągnięć współczesnej architektury europejskiej, zgłoszono 66 prac – o 40% więcej niż w poprzedniej edycji. Pokazuje to rosnący wpływ miedzi w nowoczesnym projektowaniu.

Zgłoszenia na konkurs „Miedź w architekturze 2011” pokazały dużą różnorodność najwyższej jakości projektów, z których wiele nie jest jeszcze znanych ani nie było do tej pory prezentowanych szerszej publiczności. Siedem wytypowanych budynków wyraźnie dowodzi rosnącej roli miedzi i jej stopów jako inspirujących, a jednocześnie zrównoważonych z punktu widzenia ekologii materiałów we współczesnej architekturze.

W prowincji Nawarra, Hiszpania, ratusz, siedziba policji i Centrum Kultury tworzą nowe centrum będące sercem społecznego, kulturalnego i politycznego życia miasta Berriozar. Projekt architekta Garcia Rodriguez Alcoba jest pomyślany jako jedna, prosta bryła – budynek, który otwiera się sam na siebie, wyznaczając puste przestrzenie i bryły, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zupełnie inne podejście przyjęli architekci zespołu Avanto Arkkitehdit w swoim projekcie kaplicy Św. Wawrzyńca w Vantaa, Finlandia, opierając się na koncepcji „Drogi" obrazującej pielgrzymowanie chrześcijan z doczesności do wieczności. Projekt godzi ze sobą emocjonalne potrzeby żałobników z pragmatycznymi wymaganiami pogrzebów.

Nowy budynek dla Centrum Służb Ratowniczych   straży pożarnej, ratownictwa medycznego i ratownictwa górskiego w Południowym Tyrolu we Włoszech łączy różne funkcje w wymagającej scenerii. Austriaccy architekci z pracowni AllesWirdGut zaprojektowali pokryty miedzią obiekt, którego estetyka nawiązuje do górskiego otoczenia, jednocześnie nie przytłaczając wiejskiej okolicy. Inny projekt współgrający z otaczającym go krajobrazem to Freya's Cabin (Chatka Frei) – pokryty złocistym stopem miedzi schron dla turystów nad brzegiem jeziora Kielder Water w Północnej Anglii, który jest inspirowany romantyczną opowieścią stworzoną przez jej projektantów z Studio Weave.

Architekci z Fritsch und Schlueter Architekten z Seeheim w Niemczech przekształcili klasyczny, tradycyjny dom o dwuspadowym dachu, położony na zboczu wzgórza z widokiem na dolinę Renu, w monolityczną formę z wyciętymi w niej otworami. Podobnie Villa Vauban   Muzeum Sztuki Miasta Luksemburg – jest poszukiwaniem równowagi między budynkiem a krajobrazem. Tutaj kompleksowa renowacja i rozbudowa dokonana przez zespół Philippe Schmit Architects znacząco powiększyły przestrzeń ekspozycyjną muzeum, jednocześnie podkreślając jego historyczne elementy.

W skład tegorocznego panelu jurorów weszło czterech architektów – Einar Jarmund, Patrick Genard, Pia Salin i Keith Williams; wszyscy są wcześniejszymi zdobywcami nagród w konkursie „Miedź w architekturze”. Panelowi przewodniczyła Redaktor Naczelna „Architectural Review" Catherine Slessor.


Informacje dodatkowe:

Konkurs „Miedź w architekturze” (European Copper in Architecture Awards) wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu „Copper Roofing Competition”. Początkowo konkurs organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na dachach. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów (12. edycja). Wtedy też patronat nad konkursem objął Europejski Instytut Miedzi. Obecnie konkurs organizowany jest co 2 lata. Do poprzedniej, 14. edycji konkursu zgłoszono projekty z szesnastu krajów, w tym Polski.

Wśród jury konkursu zasiadali tacy architekci jak Francisco Mangado z Mangado y Asociados S.L., Einar Jarmund z Jarmund Vigsnaes as Arkitekter , Ken Shuttleworth z Make Architects czy Keith Williams z Keith Williams Architects.

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.pcpm.pl jest częścią European Copper Institute (ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi, wyrobów z miedzi i jej stopów na rzecz zwiększania jej zastosowań w gospodarce zarówno naszego kraju jak i krajach Europy Środkowej. Jego działalność koordynowana jest oraz współfinansowana przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku.
PCPM powstało i działa, by tworzyć warunki na rynku dla zwiększenia konsumpcji na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania miedzi, pragnie, by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska, czy też zdrowie człowieka.

European Copper Institute (ECI) www.eurocopper.org jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez International Copper Association, Ltd) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz 11 Centrów Promocji Miedzi w całej Europie, której częścią jest PCPM.
Więcej informacji i zdjęcia wytypowanych projektów, oraz wszystkich 66 zgłoszeń, można znaleźć na stronie www.copperconcept.org/awards. Autorzy zakwalifikowanych zgłoszeń będą prezentować swoje projekty podczas uroczystości ogłoszenia zwycięzców, która odbędzie się w Brukseli 27 września 2011 r.

Fotografie w wysokiej rozdzielczości fotografie wytypowanych projektów (wraz z prawami autorskimi do zdjęć) można uzyskać na stronie:
http://www.copperinfo.co.uk/arch/copper-awards/hi-res-images-15.shtml

Kontakt:

Michał Ramczykowski, Prezes Zarządu, Polskie Centrum Promocji Miedzi, Tel. +48 717 81 25 01, e-mail: mr@pcpm.pl

Irina Dumitrescu, Communications Manager, European Copper Institute, tel. +32 473 87 15 00 , e-mail: id@eurocopper.org