Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Prospekt informacyjny – o czym deweloperzy powinni informować klientów?
(2019-07-23)

 

house-753270_1280.jpg

Gdy chcemy zdecydować się na zakup mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na jak najwięcej szczegółów z nim związanych. Wiele pomocnych informacji możemy uzyskać podczas lektury prospektu informacyjnego od dewelopera. 

Zakup mieszkania powinien być dobrze przemyślany. Właśnie dlatego przed sygnowaniem jakiejkolwiek umowy powinniśmy zapoznać się bliżej z wszystkimi szczegółami. W tym pomocny będzie prospekt informacyjny – obowiązek przygotowania takiego dokumenty mają obecnie wszyscy deweloperzy w Polsce.

Czym jest prospekt informacyjny?

Prospektem informacyjnym określa się dokument, który ma na celu przekazanie osobom zainteresowanym zakupem nieruchomości wszystkich kluczowych informacji na jej temat oraz na temat całej inwestycji.

W prospekcie informacyjnym deweloperzy muszą umieścić informacje zgodne ze stanem faktycznym.

Prospekt informacyjny dzieli się na dwie części:

    część ogólna
    część indywidualna

Prospekt informacyjny – część ogólna

Część ogólna prospektu informacyjnego jest taka sama dla wszystkich nieruchomości wchodzących w skład danej inwestycji. Ma ona na celu zaprezentowanie informacji o deweloperze, a także o nieruchomości. W ogólnej części prospektu informacyjnego należy zwrócić szczególną uwagę na informacje o inwestycjach planowanych w okolicy nieruchomości. Przykładowo, może okazać się, że w niedługim czasie przy wybranym budynku powstanie sklep czy inny blok, który może zasłonić ładny widok.

Prospekt informacyjny – część indywidualna

Część indywidualna prospektu informacyjnego zawiera z kolei informacje związane z konkretnym lokalem czy domem. Możemy znaleźć w niej między innymi informacje o parametrach, położeniu, rozkładzie pomieszczeń, standardzie wykończenia, dostępnych mediach czy cenie. Ta część prospektu prezentuje także rzuty kondygnacji z oznaczeniem danego lokalu. Znajdziemy w niej też wzór umowy deweloperskiej. Podsumowując, jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości, deweloperzy mają obowiązek przekazać nam prospekty informacyjne. Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem decyzji!