Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Budowa domu krok po kroku – oto 4 etapy, które Cię czekają
(2019-09-02)

Własny dom to marzenie większości ludzi. Przytulne cztery kąty, w których znajdziesz prywatność, pełną swobodę i komfort. Co więcej – inwestycja na całe życie, a przynajmniej wiele długich lat. Projekt i budowa wiążą się zatem z olbrzymią odpowiedzialnością. Co w przypadku, gdy nie wszystkie elementy zostaną właściwie przemyślane i zaplanowane? Albo będziesz się z ich powodu denerwować każdego dnia, albo zdecydujesz się na kosztowny remont. Dlatego do wyzwania, jakim jest stawianie własnego domu, musisz podejść z głową. Zobacz, jakie etapy prac Cię czekają i o czym pamiętać na każdym z nich. 

archetonm.jpg

Inspiracja – początek każdego projektu
Planując budowę domu, nie możesz pozwolić na to, by projektem rządził przypadek. Pamiętaj, że to Twoja własna przestrzeń, która ma odpowiadać na potrzeby Twoje i Twojej rodziny. Z pewnością każde z Was ma swoje marzenia dotyczące idealnego mieszkania. Zbierzcie je wszystkie i szukajcie projektów domów, które uwzględniają te wymagania. A co w przypadku, gdy brakuje Ci pomysłów na niektóre rozwiązania? Dookoła Ciebie jest mnóstwo inspiracji. Spójrz na budynki, które mijasz na co dzień, zwróć uwagę na odwiedzane wnętrza, przeglądaj katalogi oraz strony poświęcone budowie i aranżacjom. Warto również obserwować odpowiednie profile w mediach społecznościowych. To bezdenna studnia pomysłów!

Wybór działki – gdzie chcesz zamieszkać?
Równie ważne jak wygląd i układ domu jest to, gdzie on stanie. Marzy Ci się rezydencja na przedmieściach? A może dworek pod lasem? Wybór działki zdefiniuje komfort codziennego mieszkania. Przed podjęciem decyzji zastanów się, czy sąsiednie budynki nie znajdują się zbyt blisko, czy w pobliżu nie przebiega ruchliwa droga, czy otoczenie nie jest zbyt hałaśliwe. Idealny teren trudno znaleźć, zwłaszcza gdy Twoje fundusze są ograniczone. Warto jednak zadbać o to, by działka w jak największym stopniu wpisała się w oczekiwania przyszłych mieszkańców.

Zakup projektu – Twój dom na papierze
Kiedy poznasz już warunki zagospodarowania działki, możesz przejść do wyboru gotowego projektu domu. To rozwiązanie, które oszczędzi Ci czasu i problemów związanych z samodzielnym planowaniem. W serwisach takich jak archeton.pl znajdziesz liczne projekty domów, spośród których wiele wpisze się w Twoje oczekiwania i warunki zabudowy Twojej działki. To na tym etapie musisz odpowiedzieć sobie na pytania, ile osób (dorosłych oraz dzieci) będzie zamieszkiwało ten budynek, czy postawić na otwarte przestrzenie, czy więcej prywatności, a także które pomieszczenia powinny znaleźć się na południowej (nasłonecznionej) ścianie domu, a które na północnej (a więc chłodniejszej).

Budowa i aranżacja – czysta przyjemność
Ostatni etap musisz tylko nadzorować. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, budowa powinna dostarczyć Ci sporo radości i ekscytacji. Najważniejsze decyzje zostały już podjęte. Zostały tylko takie dotyczące wykończenia – a więc czasochłonne, ale i wiążące się z frajdą płynącą z wyposażania wnętrz.

Teraz wystarczy już tylko przekroczyć próg i zacząć cieszyć się mieszkaniem!