Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Wystawa - Kartell – ikony designu
(2012-01-15)

Kartell Ikony Designu.jpg

Kartell - firma założona w 1949 roku w Mediolanie przez Giulio Castellego – jest dziś wiodącym producentem mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Leżąca u podstaw działań firmy idea, by "wprowadzić plastik do domów", w latach 50. ubiegłego wieku budzić mogła wątpliwości. Okazała się jednak być kluczem do sukcesu firmy i zagwarantowała marce oryginalność i wyrazisty charakter. Innowacyjne podejście do procesów projektowania i produkcji sprawiło, że Kartell wkraczając w latach 60-tych XX wieku na rynek meblowy, pozostał marką atrakcyjną i aktualną po dziś dzień.

Doskonale odzwierciedla ten fakt współpraca podejmowana przez Kartell z takimi sławami współczesnego designu jak Ron Arad, Ferruccio Laviani, Piero Lissoni, Philippe Starck czy Patricia Urquiola.

Na Arena Design zaprezentowane zostaną projekty powstałe we włoskiej fabryce, których charakter określić należałoby jako dwoisty. Dzięki wykorzystaniu technologii i operowaniu nowoczesna formą stanowią one przykład bestsellerów na rynku designu. Równocześnie, ze względu na popularność i uznanie, jakie już zyskały, funkcjonują w historii projektowania jako swego rodzaju ikony. Wśród nich wymienić można choćby takie obiekty jak krzesło Louis Ghost autorstwa Philippe Starck’a czy neobarokową lampę Bourgie projektu Ferruccio Laviani. Równocześnie pokazane zostaną także propozycje zupełnie nowe, które Kartell dopiero wprowadza na rynek.

Kurator wystawy: Remigiusz Kuczuba